Co to jest automatyka przemysłowa?

Co to jest automatyka przemysłowa?

Co to jest automatyka przemysłowa?
06 listopada
13:28 2021

Automatyka przemysłowa należy do działu automatyki, który zajmuje się automatyzacją procesów wytwarzania oraz procesów technologicznych. Spośród inżynierii elektrycznej, to właśnie automatyka przemysłowa rozwija się najbardziej dynamicznie w obecnych czasach. Na system automatyki przemysłowej składają się układy urządzeń, które realizują automatyzację produkcji oraz procesów przemysłowych. W skład systemów automatyki przemysłowej wchodzą elementy takie jak: urządzenia do montażu oraz linie montażowe, systemy paletyzujące, linie pakujące, roboty, prasy, a także urządzenia do transportu bliskiego. Te urządzenia wchodzące w skład maszyn odpowiadających za produkcję bądź procesy przemysłowe. Kolejne elementy to urządzenia kontrolno-pomiarowe, zainstalowane na tychże maszynach oraz urządzeniach. Tutaj z kolei można wyróżnić aparaturę pomiarową, czujniki, przetworniki, rejestratory, wskaźniki, jak i mierniki. Do tego systemy wizyjne. Kolejno wymienia się urządzenia wykonawcze, a pośród nich zawory, silniki, przepustnice, pompy dozujące oraz procesowe, a także naprawy.

Różnego rodzaju urządzenia

Wśród urządzeń sterujących znajdujemy komputery przemysłowe, panele operatorskie oraz sterowniki PLC, a także systemy, w tym GPRS i jego następcy, sieci przemysłowe, a także radiowo-modemowe. A na koniec oprogramowanie, które służy do kontroli i wizualizacji procesów produkcyjnych oraz przemysłowych. Tu wyróżnia się oprogramowanie sterowników, HMI/SCADA i DCS. Wszyscy zainteresowani zakupem rozmaitych urządzeń nie tylko z zakresu automatyki przemysłowej, ale także takich jak sprzęgła mieszkowe, sprzęgła oponowe, wały, silniki, przeguby i przekładnie, z powodzeniem mogą je znaleźć w sklepach internetowych, takich jak Radius. U producentów renomowanych i uznanych firm. W przypadku takich produktów warto stawiać na miejsca sprawdzone i pewne, by kompletne instalacje różnego rodzaju działały bez zarzutów. Jeśli interesuje nas określony produkt, a nie do końca wiemy, na przykład na jaki jego rodzaj postawić bądź na co zwracać uwagę podczas wyboru, warto skorzystać z fachowych porad tych, którzy z ów urządzeniami mają do czynienia na co dzień. Nie brak im wiedzy oraz doświadczenia, by doradzić, jak i przeprowadzić prosty instruktaż zastosowania bądź użytkowania.

Udostępnij

Powiązane artykuły

1 Komentarz

  1. Amadeusz
    Amadeusz 06 maja, 12:45

    Słowa mają ogromną moc, bardzo w to wierzę. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu zaklęta jest mądrość, której szukamy w naszym życiu przez długi czas.

    Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

<

sześć + pięć =