Najlepsze paliwo do kotłów

Najlepsze paliwo do kotłów

Najlepsze paliwo do kotłów
20 lutego
10:24 2022

Biomasa może być świetną alternatywą dla najpopularniejszego paliwa używanego przez Polaków, czyli węgla. Oprócz tego jest proekologiczna, to zapewnia o wiele tańsze ogrzewanie domu. Zobacz, gdzie i jak kupić biomasę do ogrzewania.

Wydatki na ogrzewanie domu są najwyższe we wszystkich kosztach utrzymania budynku (szczególnie od 2022 roku kiedy hiperinflacja podniosła ceny węgla o 300%). Przy wyborze ogrzewania warto zdawać sobie sprawę, z tego ile będzie kosztowała jego eksploatacja. Jeśli mało wydasz na zakup urządzenia grzewczego, tym możesz mieć większą pewność, że więcej będzie kosztowało jego działanie. Najpopularniejszym paliwem stałym, które wykorzystują Polacy to węgiel kamienny. Przetrzymywanie węgla w piwnicy nie jest jednak wygodne. wszystko jest brudne i zakurzone. Równie atrakcyjnym paliwem do kotłów jest biomasa. Korzystając z tego paliwa uzyskujemy dużą ilość ciepła, dlatego ten rodzaj ogrzewania staje się coraz popularniejszy. Do celów energetycznych wykorzystuje się najczęściej biomasę z roślin. Coraz częściej zakłada się plantacje wierzby energetycznej. Taką wierzbę można uprawiać na różnych typach gleb, nie jest to proces skomplikowany. Odpowiednia melioracja i uzupełnianie składników odżywczych powinny wystarczyć.

ZAKŁADANIE PLANTACJI WIERZBY ENERGETYCZNEJ

Zakładanie plantacji wierzby energetycznej warto powierzyć specyficznej firmie. Zajmie się ona zabiegami agrotechnicznymi. Zainteresowani uprawą wierzby energetycznej powinni być nie tylko rolnicy, ale także przedsiębiorcy, którzy planują wykorzystać biomasę do ogrzewania swoich lokali, a także osoby prywatne. Wierzba energetyczna jest odmianą wierzby krzewiastej, która jest przystosowana do szybkich przyrostów. Roślina jest odporna na warunki atmosferyczne i jest łatwa w uprawie. Sadzonki wierzby energetycznej dostaniesz na każdym większym targowisku czy w sklepie ogrodniczym. Zwróć jednak uwagę, aby były one zdrowe, nieuszkodzone i z pewnego źródła.

ZRĘBKI Z WIERZBY ENERGETYCZNEJ

Zrębki to finalny produkt z odpadów drzewnych uzyskiwanych w procesie rozdrabniania różnego rodzaju masy drzewnej. Odpowiednie sieczkarki, najpierw ścinają wierzbę, a następnie siekają je na zrębki. Jest to doskonałe paliwo, które nadaje się do różnego rodzaju podajników przy kotłach na biomasę. Taka biomasa zawiera znacznie mniej siarki, której jest bardzo dużo w węglu kamiennym i ropie. Związki emitowane przez kotły są toksyczne i negatywnie oddziałują zarówno na organizm człowieka jak i na środowisko. Biomasa z wierzby energetycznej sprzedawana jest w postaci pelletu. Są to sprasowane pod ciśnieniem wióry i zręby. Ogrzewanie biomasą staje się coraz bardziej popularne.

FOTOWOLTAIKA JAKO ALTERNATYWA DLA BIOMASY

Interesującą alternatywą dla biomasy mogą być panele fotowoltaiczne. Jej rozwój w Polsce miał miejsce tak od kilkunastu lat, kiedy to rząd zaczął rozdawać dotacje do paneli. Niestety kolejne programy „mój prąd” i ceny skupu energii czasami zniechęcają do inwestowania w to źródło w Polsce, gdzie słońca mamy mało. Nie mniej fotowoltaika we Wrocławiu zyskuje co raz większą popularność. Niezależność energetyczna oraz oszczędności finansowe to tylko jedne z zalet, wynikających z zastosowania takiego rozwiązania. Zalecamy jednak, aby projekt oraz montaż instalacji pozostawić specjalistom z wrocławskiej firmy Systemy Pasywne – jeżeli szukasz więcej informacji odsyłamy do Google…

 

Udostępnij

Powiązane artykuły

1 Komentarz

  1. Suzzi
    Suzzi 11 grudnia, 21:28

    Witam, czy jest opcja dodania się do mailingu?

    Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

<

osiem + 20 =