Zapylenie w branża produkcyjnej – jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy  

Zapylenie w branża produkcyjnej – jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy  

28 marca
11:03 2023

Zapylenie w branży młynarskiej – sposoby Hitachi na radzenie sobie z trudnymi warunkami pracy 

Podczas różnych procesów przemysłowych do powietrza emitowane są pyły i zanieczyszczenia. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia pracowników znajdujących się na terenie przedsiębiorstwa. Jedną z branż szczególnie narażonych na zapylenie jest branża młynarska. Co na te wymagające warunki odpowiada firma Hitachi? Wyjaśniamy. 

Wymagające warunki z zapylonym powietrzem – dlaczego są groźne dla zdrowia?

Praca na wielu stanowiskach wiąże się z narażeniem na oddziaływanie pyłu, który powstaje podczas rozmaitych procesów. Zapylenie powstaje podczas obróbki różnych materiałów, np. drewna czy metalu. Jest też wynikiem wielu procesów w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy chemicznym. Stanowi nieodzowny element pracy w branży zbożowo-młynarskiej, gdzie pracownicy na co dzień mają do czynienia z mąką i zbożami powodującymi bardzo duże zapylenie o suchym charakterze. 

Wszystkie pyły, niezależnie od ich charakteru, są szkodliwe dla zdrowia. W przypadku braku dostatecznej ochrony układu oddechowego z łatwością przedostają się do płuc. Mogą przyczynić się do rozwoju groźnych chorób, takich jak pylica płuc, a nawet nowotwór. 

Dlatego tak istotne jest regularne czyszczenie i usuwanie zanieczyszczeń z powietrza w miejscu pracy. Pozbywanie się pyłu ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników. Warto przy tym podkreślić, że odpylanie powietrza w hali produkcyjnej to nie dobra wola, ale obowiązek pracodawcy. Niezbędną rzeczą, jaką powinien posiadać każdy zakład, w którym podczas produkcji w powietrzu unosi się szkodliwy pył, jest wydajny i w pełni sprawny system jego odprowadzania. 

Jak usunąć pył z powietrza na stanowisku pracy?

Stałe pozbywanie się pyłu z powietrza na stanowisku pracy wymaga stosowania specjalistycznych systemów i urządzeń. Wśród środków ochrony zbiorowej można wymienić przede wszystkim wentylatory wyciągowe i filtrujące oraz odpylacze. Ważne, aby urządzenia tego typu pracowały w trybie ciągłym, co pozwala na stałe odprowadzanie zanieczyszczeń. 

Nowoczesne urządzenia Hitachi, dopasowane do potrzeb branży młynarskiej oraz innych przedsiębiorstw, pozwalają na oczyszczanie środowiska pracy z pyłów spożywczych, opiłków, małych części roślin i zbóż, trocin i grubych pyłów. Co istotne, mogą one filtrować powietrze o temperaturze sięgającej kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Sprawdzą się więc w miejscach takich jak zakłady zbożowo-młynarskie, w których panują wysokie temperatury na halach produkcyjnych. 

Wentylacja to podstawa!

Wentylatory i odpylacze są w stanie zebrać nawet najdrobniejsze pyłki. W wentylacji podczas procesu oczyszczania cząstki pyłu są gromadzone na wewnętrznej powierzchni filtra, a oczyszczone powietrze jest wydalane na zewnątrz, poza mury budynku. Zadaniem odpylaczy jest z kolei zebranie pyłów i osadzenie ich w komorze zbiorczej, którą należy regularnie opróżniać. Atutem systemów jest łatwa obsługa. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych urządzenia zapewniają niezawodną, długotrwałą i wydajną pracę. 

Branża produkcyjna – dlaczego czyszczenie powierzchni jest ważne?

Wydajne odpylacze i wentylatory o dużej mocy są w stanie efektywnie i sprawnie usuwać pyły z pomieszczenia. Aby jednak zwiększyć skuteczność działania urządzeń i mieć pewność, że w hali produkcyjnej panuje czystość, a powietrze jest wolne od zanieczyszczeń, należy ją systematyczne sprzątać. Pyły z powietrza osadzają się na wszystkich sprzętach i powierzchniach. Nie tylko brudzą, ale mogą ponownie wznieść się w powietrze. Dlatego tak istotne jest regularne czyszczenie urządzenia i powierzchni. 

Czysta powierzchnia jest łatwa do uzyskania dzięki specjalistycznym odkurzaczom. Hitachi ma w swej ofercie modele z silnikami przystosowanymi do pracy pod dużym zapyleniem. Nowoczesne urządzenia z dużą mocą pochłaniają pyły i inne zanieczyszczenia z dowolnych powierzchni. Odpowiednie etykiety zgodności potwierdzają ich zgodność z aktualnie obowiązującymi normami.

 

Udostępnij

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

W tej chwili nie ma żadnych komentarzy, czy chcesz je dodać?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

<

19 + 10 =