Patent, jako ochrona prawna wynalazku

Patent, jako ochrona prawna wynalazku

Patent, jako ochrona prawna wynalazku
20 stycznia
09:13 2022

Odkryłeś przełomowy wynalazek? Chcesz zdobyć prawo do wyłącznego korzystania ze swojego odkrycia? Postaraj się o przyznanie patentu. Patent to monopol, czyli wyłączność korzystania z przedmiotu ochrony na danym obszarze przez okres 20 lat. Zobacz, co możesz opatentować i dlaczego warto to zrobić?

Ile kosztuje patent? Koszty współmierne do korzyści!

Zapewne zastanawiasz się, ile kosztuje patent? Uzyskanie patentu wiąże się z wysokimi kosztami, ale warto mieć na uwadze potencjalne korzyści, jakie będą płynęły z prawa wyłączności. Podstawowa opłata urzędowa wynosi 550 złotych. Należy ją wnieść w terminie jednego miesiąca od daty zgłoszenia wynalazku. Patentu udziela Urząd Patentowy RP. Pełnomocnikiem pomysłodawcy wynalazku w postępowaniu przed Urzędem może być rzecznik patentowy. Jeśli przedsiębiorca ma ograniczony budżet to może zgłosić wynalazek patentowy bez pomocy pełnomocnika, ale z zachowaniem wymogów formalnych. Jeśli przedsiębiorca potrzebuje zaciągnąć porady, może skorzystać z konsultacji z specjalistą.

Wynalazki – znak towarowy i nazwa wynalazku

Patent udzielany jest na wynalazek, który jest nowy w skali światowej, co oznacza, że każde podanie do wiadomości wiedzy na temat takiego samego rozwiązania, spowoduje utratę zdolności patentowej. Przedsiębiorcy zgłaszający wynalazki – Leonardo da Vinci jest jednym z najczęściej przychodzących na myśl wynalazców – nie przywiązują wystarczająco dużej uwagi do oryginalnej nazwy produktu a także do opatrzenia ich znakiem towarowym. Nadanie odpowiedniej nazwy zwiększy rozpoznawalność wynalazku i jego reklamę. Najważniejsze wynalazki w dziejach ludzkości to takie, które zmieniły działanie świata i na stałe zapisały się w historii naszej rasy.

Sprawdź również: Pomoc prawna dla Twojej firmy

Zakres ochrony patentowej i komercjalizacja własności intelektualnej

Aby określone rozwiązanie mogło podlegać ochronie patentowej musi mieć charakter techniczny. Opatentowaniu nie podlegają idee, modele, koncepcje, bazy danych, wzory dokumentów handlowych itp. Wynalazek musi także być nowy w skali globalnej i powienien być możliwy do przemysłowego zastosowania. Patent obowiązuje na terytorium danego kraju. Jeśli jednak strategia właściciela zakłada komercjalizację własności intelektualnej poza granicami jednego kraju, niezbędne jest uzyskanie ochrony patentowej obowiązującej w innych państwach. Należy wówczas dokonać zgłoszenia w procedurze regionalnej lub międzynarodowej. Najpierw wynalazek musi być zgłoszony w Urzędzie Patentowym RP.

Źródło: gov.pl – Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

 

Powiązane artykuły

1 Komentarz

  1. Patenciarz
    Patenciarz 26 kwietnia, 17:17

    Kto z nas nie chciałby należycie chronić swojego? Jeżeli komuś z was uda się wynaleźć coś własnego należy nie zwlekając zdobyć na to swój patent w biurze patentowym. Pomimo wysokiego kosztu patentu mamy pewność że jest on chroniony . A to jakie kozyści chcecie potem z tego osiągnąć należy do was !

    Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

<

5 × 5 =