Praca na dwa etaty

Praca na dwa etaty

Praca na dwa etaty
15 października
15:38 2022

Czy w dzisiejszych czasach udaje się pogodzić pracę na dwa etaty z życiem rodzinnym. Wszędzie twierdzi się, że panuje kryzys i problem ze znalezieniem jakiejkolwiek pracy, jednak w społeczeństwie funkcjonuje dość pokaźna grupa osób, która może pochwalić się zarabianiem w dwóch miejscach pracy. Praca na dwóch etatach jest zazwyczaj domeną osób ambitnych lub samotnych. Pracując ponad ustaloną normę zagłuszają oni w pewien sposób tęsknotę oraz pustkę w swoim życiu.

Czy dzięki posiadaniu pieniędzy czują się jednak szczęśliwsi?

To tylko ułuda. Trochę trudniej jest w przypadku osób, które mają jeszcze rodzinę na utrzymaniu. Praca na dwóch etatach nie sprzyja rozwijaniu więzi rodzinnych. Ludzie mijają się ze sobą w domu niemal tak jak na dworcu. Na dłuższą metę takie rozwiązanie pozostawia trwały ślad w psychice domowników, a zwłaszcza dzieci, które w pierwszych latach swojego życia bardzo potrzebują obecności obojga rodziców. Zaniedbane więzi między rodzicami a dziećmi mogą być przyczyną późniejszych konfliktów i niedopowiedzeń, nierzadko w takich wypadkach rodziny po prostu się rozpadają. Praca na dwóch etatach nie zawsze musi oznaczać pracoholizm czy też zwyczajny pęd do zdobywania pieniędzy. Osoby pracujące jednocześnie na dwóch etatach mogą chcieć pracować mniej, ale decydują się na inne rozwiązanie, bo korzystają z okazji, by np. uregulować wszystkie długi lub zebrać dodatkowe fundusze na ważny wyjazd lub operację kogoś bliskiego z rodziny.

Przyczyny takiego systemu pracy mogą być naprawdę różne. Samotne matki z kilkorgiem dzieci także mają niewesołą sytuację, zatem chwytają się niemal każdej szansy, którą zsyła im los. Praca na dwóch etatach uprawiana jest zazwyczaj we wczesnych godzinach porannych oraz późnych godzinach nocnych. Istnieje wiele przypadków, że w godzinach porannych osoba idzie do biura, a wieczorami zajmuje się rozkładaniem towaru supermarkecie. Rozbieżność obowiązków zawodowych dość spora, ale najważniejsze w tym wszystkim jest przecież to, że pieniądze wypłacane są na czas i że forsa po prostu się zgadza. Jak długo można pracować na dwa etaty? Dla organizmu taka praca jest z pewnością wycieńczająca, tym bardziej jeśli jedna z tych prac to praca czysto fizyczna. Przy długotrwałym braku snu, wypoczynku oraz relaksu wzmożona praca i wytężony wysiłek będą się odbijały na naszym wyglądzie. Podkrążone oczy, blada cera, ogólne zmęczenie i przygaszenie – to wszystko jest już tylko kwestią czasu. Stała i ciągła praca na dwa etaty jest niemożliwa bez ponoszenia konsekwencji zdrowotnych.

Co jakiś czas należy się przerwa na regenerację. Dlatego psychologowie proponują, aby najbardziej skoncentrować się na głównym sposobie zarobkowania. Jeśli jest to nasz zawód wyuczony, zdobyty po długim czasie nabywania kwalifikacji – traktujmy go jako pracę nadrzędną. Wszelkie inne prace traktujmy jako coś dodatkowego. W pracy dodatkowej ustalmy sobie grafik tak, aby nie kolidował zanadto z naszym życiem prywatnym. Musi być przecież także czas na przyjemności, spacer z dziećmi i psem, kino, książki, wyjazdy. Dzięki tym prostym procesom nasz organizm się regeneruje i po czasie wypoczynku znów jest gotowy do stawiania sobie wyzwań. Lepiej decydować się na małe przerwy w pracy, niż ciągle zatruwać organizm napojami energetycznymi. Po wielu latach picia tych specyfików dają o sobie znać problemy z żołądkiem oraz układem krążenia. Im bardziej będziemy przywiązywali wagę do naszego zdrowia w miejscu pracy – tym bardziej odbije się to dodatnio na naszych wynikach. Musimy o tym pamiętać!

Tags
Udostępnij

Powiązane artykuły

1 Komentarz

  1. Ewelina
    Ewelina 23 kwietnia, 07:13

    Bardzo dziękuję za ten artykuł jest mega ciekawy.

    Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

<

jeden × pięć =