Jak wygląda działalność firm windykacyjnych?

Jak wygląda działalność firm windykacyjnych?

Jak wygląda działalność firm windykacyjnych?
29 lipca
10:03 2022

Często zastanawiamy się, jakie kroki podjąć, jeżeli klient nie zapłaci nam za wykonane zlecenie. Zanim skierujemy sprawę do sądu, warto skorzystać z oferty firm windykacyjnych, które mogą szybko i sprawnie odzyskać nasz dług. Jak wygląda ich działalność?

Firma windykacyjna w pigułce

Przede wszystkim windykacja długów polega na negocjowaniu z dłużnikami. Firma może wysłać list ponaglający do zapłaty. Negocjacje zazwyczaj są polubowne. Jeżeli klient zgodzi się na to, osoba zajmująca się windykacją może zaproponować dłużnikowi spłatę w ratach.

Windykacja a prawo

Dodatkowo firma może powiadomić dłużnika o konsekwencjach niezapłacenia, to znaczy o skierowaniu sprawy na drogę sądową. Sprawa generuje dodatkowe koszty, dlatego też bardziej opłacalne są negocjacje z firmą windykacyjną.
Co warto wiedzieć, firma nie może podczas ściągania należności działać niezgodnie z prawem, to znaczy przykładowo straszyć lub nachodzić dłużnika. Jest to absolutnie nielegalne i jeżeli wynajęte osoby próbują tak przeprowadzić ten proces, warto interweniować. Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę na to, na jakie konto bankowe mają być wpłacane należności. Zawsze powinno być to konto naszej działalności, nie natomiast firmy windykacyjnej.

Windykcja należności jedyną receptą na sukces

Windykacja należności jest niejednokrotnie jedynym, skutecznym sposobem na odzyskanie pieniędzy. Sprawa sądowa może trwać naprawdę bardzo długo, wygenerować dodatkowe koszty, dlatego znacznie szybszą metodą jest zatrudnienie firmy windykacyjnej, która pomoże nam w negocjacjach z dłużnikami. Dlatego też zanim pomyślimy o sądzie, warto sprawdzić oferty wspomnianych firm i wybrać tę, które najbardziej dopasowuje się do naszej sprawy.

Powiązane artykuły

1 Komentarz

  1. Ewa
    Ewa 28 listopada, 14:01

    Niestety wielu osobom nic innego nie pozostaje jak windykacja. Każdy chce odzyskać swoje pieniądze, to rzecz normalna.

    Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

<

dziewięć − 7 =