Squash – Jak zacząć grać w squash’a?

Squash – Jak zacząć grać w squash’a?

Squash – Jak zacząć grać w squash’a?
24 czerwca
21:31 2022

Podobno squash powstał w więzieniu, kiedy znudzeni więźniowe obijali małą piłeczkę (squash z tłumaczenia oznacza gnieść, miażdżyć) od ściany w celi. Podkreślam podobno…

Squash – a na co to komu? a po co? dlaczego…?

Obecnie sport ten ma mało wspólnego z więziennictwem. Więcej z młodymi ludźmi, którzy zmęczeni pracą, chcą odreagować trudy korporacyjnego życia spalając, tysiące kalorii na korcie. O tak, squash jest wymagający. Na początku wygląda jak komedia, gdzie dwójka ludzi odbija piłeczkę do siebie, ale wraz z każdym stopniem zaawansowania zaczyna przypominać szachy, gdzie to głowa gra więcej niż nogi i ręce. 1000 kalorii – no problem dla zawziętego squashysty! Godzina squash potrafi tyle spalić, dobry sparing partner na podobnym minimum średnim poziomie i można prowadzić długie wymiany, które przypominają interwały w bieganiu. Tak – nogi i kolana, krwawią a koszulkę można wkręcać. Jeżeli chcesz szybko spalić kalorie zapisz się na lekcje squasha (większość klubów w Polsce je prowadzi).

Jak zacząć grać w squash’a?

Początki są trudne. Piłka, która gaśnie, rakieta która ciąży, trudny bekhend, gra spod szyby i 11 metrów po przekątnej. Tutaj cię nie nauczymy tej gry, nawet nie przestawię zasad gry w suasha, odeślę Cię do klubu. Na początek umów się z kimś, kto trochę to ogarnia, zagraj z 2-3 mecze, zobacz czy to sport dla Ciebie. Jak połkniesz bakcyla, zapisz się na szkółkę a jak masz więcej wolnej gotówki na lekcje z trenerem. To na prawdę pomaga i ułatwia późniejszy progres. Squash daje wiele fun’u, pod warunkiem że gracie dobrą piłką i potraficie utrzymać wymiany.

Jeżeli chcesz zacząć grać w squasha a nie masz sparing partnera poszukaj na FB graczy ze swojego miasta lub zostaw komentarz poniżej!

Gdzie znajduje się największy klub squash’a na świcie?

Czy wiedziałeś, że squash nie jest (i pewnie nigdy nie będzie) dyscypliną olimpijską? Dlaczego? Otóż, decydujące zdanie w meczu squasha ma… sędzia. To on decyduje, kto w sytuacjach spornych otrzyma punkt. Stroke, let i no let – to dla początkujących graczy czarna magia. W PSA (Stowarzyszenie Profesjonalnego Squasha) nie ma pobłażania i „wymuszanie” w ten sposób punktów mocno psuje spotkanie dwóch zawodników lub zawodniczek.

Czy wiedziałeś, że największy klub squash’a znajduje się w… Polsce a dokładnie we Wrocławiu? Tą informacją zostałem poczęstowanym, gdy we Wrocławiu odbywały się International World Games Association i pojawiła się „u nas” czołówka światowego squash. Youtube tego nie oddaje, ale jeżeli lubicie ten sport to polecam PSA, praktycznie codziennie publikują urywki najlepszych meczy. Warto podpatrywać jeżeli chcecie się zaangażować w ten sport na poważnie

Źródło: PSA na Youtube – zanim odpalisz ten filmik, spójrz na prawe kolano i prawy łokieć Hessama – wojna gigantów. Kiedyś Farag (ten w tle), Wcześniej Shorbagy, teraz Assal (ich batalia z 2021 tutaj, przy okazji zobaczysz czym jest SROKE) – ciągle Egipcjanie okupują top 1 – dobrze, że czasami odpali się ktoś z Anglii, Francji, Nowej Zelandii (Coll) czy Peru jak Elias (tu ostatnia batalia tych dwóch).

Sprzęt do squash’a

Buty – podobno buty to podstawa w każdym profesjonalnym sporcie, zapewniają kontakt z podłożem a w squash’u decydują praktycznie o wszystkim. Standardowo wystarczą buty z kauczukową podeszwą typu „non marking” aby mieć odpowiednią przyczepność na korcie. Im wyższy level gry tym częściej zaczniesz spoglądać na kosztujące kilkaset złotych profesjonalne buty do squash’a. jeżeli grywasz 2-3 razy w miesiącu taki zakup się zwróci w postaci zdrowych kostek i braku kontuzji kolan. Przewiewność, sztywność, amortyzacja, materiał, kolor. Parametrów jest sporo – dobierz takie w których będzie Ci się wygodnie grało. Polecam marki takie jak Asics, Head, Yonex, Babolat, Adidas czy Salming – mają obszerną gamę butów do sportów rakietowych.

Rakieta – ło matko. Tu można by pisać eseje o balansie, naciągu, ramie itd. W uproszczeniu: im lżejsza rama tym droższa rakieta. PROsi grają rakietami z przedziału 120-130 gramów. niestety takie rakiety jak i buty kosztują fortunę – obecnie około 600-800 zł. Na początek tak lekka i droga rakieta nie będzie Ci potrzebna a nawet będzie szkodliwa. Do nauki warto wybrać ciut cięższą z przedziału 135-155 która będzie tańsza i nie pozwoli Ci grać grać z nadgarstka. Na samym początku rakiety często „się” łamią, gramy często przy ścianie lub pod szybą – przy kontakcie z nimi lekka grafitowa lub aluminiowa konstrukcja nie ma szans. Pomaga crashtape lub gromet, na początek zalecam tańszy sprzęt i dużo cierpliwości – grać technicznie a nie siłowo 😉

Piłeczka – wbrew pozorom jest ich w cholerę. Podobno nawet z zieloną kropną. Zacznij od tej z niebieską kropką, jak będzie za szybka przerzuć się na czerwoną, potem białą. Ja opanujesz popranie odbijanie piłki po linii możesz kupić tą z jedną żółta kropką. Dopiero po pewnym czasie (min 10 gier) proponuję kupić piłeczkę profesjonalną. Magiczna czarna piłeczka z dwoma żółtymi kropeczkami jeżeli jest nierozgrzana lub za słabo tłuczona o ściany na korcie szybko gaśnie i nie daje fanu z gry – jeżeli od niej zaczniesz, możesz się zniechęcić do squash’a.

Rodzaje piłek do squash'a

Na początek to wystarczy. Cały ten szajs w postaci chemii do grzania piłki, tłumików do naciągów, frotek czy kompresyjnych skarpet to bzdety. Z czasem zaczniesz wymieniać naciągi i owijki, ale to dopiero wtedy gdy „poczujesz” rakietę i znajdziesz tą „swoją”.

Kontuzje – się zdarzają, bo jest masa zrywów i bieganiny. Na początkowym etapie gry możesz kogoś trafić rakietą lub piłeczką – siniaki po szybkiej piłce goją się z 2 tygodnie, dlatego koniecznie idź na trening, poznaj zasady gry oraz dowiedz się czym jest stroke i let.

Zasady gry w squash’a

Niebawem odpowiem na wasze zapytania:

  1. Podstawowe zasady gry w squasha
  2. Serwis w squashu
  3. Punktacja w squash’u
  4. Linie na korcie
  5. Bezpieczeństwo na korcie – podstawowe przepisy i reguły

Czego Wam nie wyjaśnię?

  1. Czym się różni skłosz od squash’a
  2.  Jak oszukiwać w skloszu
  3. Skłorz co to za sport
Udostępnij

Powiązane artykuły

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

W tej chwili nie ma żadnych komentarzy, czy chcesz je dodać?

Napisz komentarz

Napisz komentarz

<

16 − 2 =