1 procent dla OPP. Przekazując go nic nie tracisz

1 procent dla OPP. Przekazując go nic nie tracisz

1 procent dla OPP. Przekazując go nic nie tracisz
22 grudnia
10:05 2021

Każdego roku podatnicy mogą oddać 1 procent podatku należnego fiskusowi na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Podatnik ma w tym względzie dowolność – sam wybiera konkretną organizację, którą chce wspomóc. Sam nie traci nic, ponieważ rozdysponowuje kwotą, która i tak trafiłaby na rzecz Skarbu Państwa.

Kto może przekazać 1 procent?

Przekazywanie 1 procenta dotyczy wszystkich podatników, którzy w danym roku podatkowym rozliczają przychody podlegające opodatkowaniu. Mogą go oddać rozliczający się w oparciu o skalę podatkową ( niezależnie podatnik czy prowadzi działalność gospodarczą czy zatrudniony jest na umowę o pracę czy umowę zlecenie), podatkiem liniowym i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Rozliczenie podatku, a 1 procent

Przekazanie 1 procenta nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi formalnościami. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie pola przy wypełnianiu deklaracji podatkowej. Podatnik potrzebuje numeru KRS organizacji i wysokość przekazywanej kwoty, która nie przekracza 1 procenta. Bardzo ważne jest podanie poprawnych danych organizacji pożytku publicznego. Błędne podanie numeru KRS spowoduje, że pieniądze nie trafią na rzecz organizacji. Należy pamiętać o tym, że jeśli pracodawca wypełnia pit za pracownika, nie można przekazać 1 procenta. Dlaczego też rozlicz podatek sam i podziel się z najbardziej potrzebującymi.

Rozlicz podatek i oddaj 1 procent

Podatnik może wskazać w deklaracji konkretny cel, na jaki mają być wykorzystane pieniądze. Wówczas należy do zaznaczyć podczas wypełniania deklaracji. Celem może być ratowanie życia konkretnej osoby, pomoc w rehabilitacji, wsparcie konkretnej placówki np. kościoła, albo wparcie określonej działalności np. pomoc zwierzętom w schronisku. Pomoc musi wynosić nie więcej niż 1 procent. Można przekazać oczywiście dowolną sumę, lecz wówczas będzie to darowizna, a fiskus taką czynność traktuje zupełnie inaczej.

Zobacz też komu przekazać 1% podatku w tym roku!

Rozliczenie podatku i oddawanie 1 procenta – terminy

Pieniądze trafią do potrzebujących tylko kiedy zeznani podatkowe będzie złożone w terminie. Korekty można dokonać maksymalnie w ciągu miesiąca od upływu terminu do złożenia deklaracji podatkowych. Warto pamiętać, że zeznania muszą być złożone w określonych terminach:

  • 30 kwietnia 2015 roku – PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38,
  • 2 lutego 2015 roku – PIT 28.

Korektę należy złożyć zatem do:

  • 2 czerwca 2015 roku – PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38
  • 2 marca 2015 roku – PIT 28.

Jeśli masz problemy z samodzielnym rozliczeniem, ściągnij darmowy program do pit. Interaktywny program pit podpowie jak wypełnić deklarację i w którym polu, wpisać KRS organizacji, na rzecz której ma być przekazany 1 procent z podatku.

Wykaz organizacji pożytku publicznego

Ministerstwo Pracy i polityki społecznej sporządziło wykaz organizacji, które są uprawnione do otrzymania 1 procentu z podatku. Wykaz znajduje się na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej.

————–

Aktualizacja: od 2023 możemy już odliczać 1,5% nie zapomnij 😉

Powiązane artykuły

1 Komentarz

  1. Ja
    Ja 05 czerwca, 19:44

    Przyznam szczerze, że miło i przyjemnie się czyta Twój Portal. Masz wielki talent, ambicję i lekkie pióro… gratuluję 🙂

    Odpowiedz na ten komentarz

Napisz komentarz

<

17 − piętnaście =